Rival Sons


Wiele brakuje dzisiejszej generacji rock’n’rollowych kapel: groove’u, soulu i zuchwałości; ale przede wszystkim – szczerości i niebezpieczeństwa. Bez tych elementów, takiego „stylu życia”, muzyka gubi swoją ostrość i zdolność do poruszania ludzi. Szczęśliwie dla muzyki i członków  kalifornijskiego zespołu Rival Sons, nie porzucili oni tego etosu. Rival Sons to chropawa, maksymalnie natchniona bluesem kapela hard rockowa, która wystrzeliła z rytmem i brutalnością wielkich rockowych dział wszechczasów. Od wydanego przez siebie pełnego albumu (Before the Fire) i EPki (Rival Sons), po siłę występów na żywo, zespół przykuwa całą uwagę, gdziekolwiek zaczyna grać. Wśród ich ostatnich dokonań można wymienić bezbłędne otwarcia dla legend takich jak AC/DC i Alice Cooper, kilka występów dla armii z Kidem Rockiem i nadawane przez TV wystąpienie z samego środka toru wyścigowego na The Indianapolis 5000, największej na świecie imprezie sportowej. The Huffington Post ochrzcił Rival Sons mianem „jednego z 5 najchętniej oglądanych kapel” w trakcie CMJ Music Marathon w Nowym Jorku w 2010 r.

Pomimo osiągnięć i zwiększającej się liczbie sympatyków, co Rival Sons osiągnęli tylko i wyłącznie dzięki własnej pracy, każdy z członków kapeli powie, że to tworzenie wartościowej muzyki pozostawiającej niezatarte wrażenia liczy się najbardziej. Wokalista Jay Buchanan, gitarzysta Scott Holiday, basista Robin Everhard i perkusista Mike Miley, szczycą się tym, że razem stanowią sumę swych osobowości. Połączyła ich miłości do muzyki, zarówno wspólne jak i odrębne inspiracje. Co ważne, zeszli się, by przywrócić współczesnemu rock’n’rollowi jego najświetniejsze elementy (patrz: pierwsze zdanie tekstu). Artystyczna chemia między nimi jest prawdziwa. Jak sami mówią, „chcą dać ludziom szczerego, płynącego z wnętrza i niebezpiecznego rock’n’rolla, na którego ci zasługują”.

Właśnie to serce, niezależny i waleczny duch Rival Sons, przywiodły ich do Earache Records pod koniec 2010 r. „Wtedy też pojawił się odpowiedni poziom śmiałości i potrzeby gięcia zasad, który zrodził w nas poryty pomysł, by iść do (tradycyjnie) death metalowej wytwórni.” Mówi gitarzysta, Scott Holiday.

Pełnowymiarowy debiut Rival Sons w wytwórni Earache, nagrany w Los Angeles, został wydany w maju 2011 r. Kapela przyznała się, że na tym krążku odtworzyła doświadczenie, które niemalże pokrywało się z ich nastawieniem i ekscytacją podczas jednego z występów live. Będąc tuż po czterotygodniowej trasie, Rival Sons napisali, nagrali i zmiksowali album raptem w ciągu 20 dni; to zapewniło wrażenie surowości zarówno dla słuchaczy, jak i dla zespołu. Frontman Jay Buchanan tłumaczy, „w kodeksie Samurajów, każda decyzja musi zostać podjęta w czasie od 3 do 5 oddechów … Kierowanie się tą regułą podczas tworzenia zmusiło nas do opierania się na naszych instynktach oraz szczerego i pełnego słuchania się nawzajem. Pod względem kreatywności, przekazuje się w ten sposób swoje najbardziej bezpośrednie instynkty.” Tego typu strategia tworzenia nie jest nowością dla Rival Sons.

Okazawszy się owocną, metoda ta pierwszy raz została użyta przy tworzeniu ‚Before The Fire’. Jak ujął to Holiday, „To najprostszy sposób, by nie oszukiwać siebie i słuchaczy. Rock’n’roll nie może być przekombinowany, a jeśli jest, to traci swą bezpośredniość i instynktowność … To musi być walka na noże, a nie taniec z nimi.”

Album ‚Pressure and Time’ momentalnie odblokował bezpiecznik, co pozwoliło Rivan Sons zacząć pracować na pełnych obrotach. Nie tylko krążek zdobył entuzjastyczne recenzje, ale również kolejne występy na żywo utwierdziły fanów kapeli w przekonaniu o autentyczności muzyki i pasji, z którą odtwarzają swe kawałki na scenie. Grali na prestiżowych festiwalach, jak np. Sonisphere, T in the Park, Wercher and Arras, supportowali również takie legendy metalu jak Judas Priest na ich największych występach. Album szybko pojawił się na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i innych, i od czasu swej pierwszej pełnowymiarowej europejskiej trasy koncertowej w listopadzie 2011 r, bilety na każdy ich występ na całym kontynencie sprzedają się jak świeże bułeczki. Zespół zadebiutował też w telewizji na żywo w Niemczech i Ameryce, a także znalazł czas na pojawienie się na scenie corocznego Classic Rock Awards, z magicznym, akustycznym występem dla zgromadzonych dostojników.

Pod koniec 2011 r., Rival Sons zostali wybrani „Najlepszym Nowym Zespołem” przez radio Planet Rock, a album ‚Pressure and Time’ zajął drugie miejsce na liście Albumów Roku w Classic Rock Magazine. Kapela ma zamiar nagrać świeży krążek w Nashville w lutym 2012, po czym wybierze się w składającą się z 14 koncertów trasę po Wielkiej Brytanii wraz z Black Stone Cherry.

Groove, soul, zuchwałość i niebezpieczeństwo stanowią etos, którym zespół Rival Sons żyje i oddycha. Twierdzą, że przysięgli zachować całkowitą uczciwość swojej pracy. Ich muzyka podsumowuje czasy, kiedy to Rock powodował więcej niż tylko „wirusowy szum”. Rival Sons zwrócili się ku czasom, kiedy to emocje związane z rock’n’rollem różniły się od wszystkich innych … I czasy te zostały wskrzeszone.

Oryginał: http://www.facebook.com/rivalsons/info
Tłumaczyła: Sasza

Skład:

Jay Buchanan – wokal
Robin Everhart – bas
Scott Holiday – gitara
Michael Miley – perkusja

Albumy studyjne:

 Before The Fire (2009)

1. Tell Me Something
2. Lucky Girl
3. Memphis Sun
4. Angel
5. Pocketful of Stones
6. The Man Who Wasn’t There
7. Pleasant Return
8. On My Way
9. I Want More
10. Flames of Lanka
11. Nanda-Nandana

Pressure and Time (2011)

1. All Over the Road
2. Young Love
3. Pressure and Time
4. Only One
5. Get Mine
6. Burn Down Los Angeles
7. Save Me
8. Gypsy Heart
9. White Noise
10. Face of Light

EPki:

Rival Sons (2011)

Linki:

Oficjalna strona: http://www.rivalsons.com
Myspace: http://www.myspace.com/rivalsons

Reklamy

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: