The Brought Low – The Brought Low (2001)

Im dłużej śledzę poczynania nowej fali klasycznego hard rocka, tym łatwiej wskazać mi jej różne odmiany – stonerową, southernowo-amerykańską czy bluesowo-brytyjską. Mimo tego wciąż zdarzają się zespoły, które trudno zakwalifikować do jednej kategorii i należy mówić o nich po prostu per nowa fala. Taką grupą jest amerykańskie The Brought Low, które w 2001 roku wydało jeden z najciekawyszch debiutów ostatnich dwóch dekad.

Album noszący ten sam tytuł co zespół jest produkcją naprawdę specyficzną. Zagraną z czadem, mocą i brudnym, stonerowym przesterem, choć skomponowaną wyłącznie na gitarach akustycznych. Ten fakt, oraz niewątpliwy talent członków kapeli, musiał mieć decydujący wpływ na unikatowe brzmienie grupy – ni to hard rock, ni stoner, czasem nawet z elementami bluesa. Jedno jest pewne – muzyka The Brought Low płynie, tworząc wrażenie przestrzeni zbliżone do najlepszych spacerockowych artystów. Charakterystyczny skrzeczący wokal oraz, muszę użyć tego określenia, syte solówki dodają tylko pikanterii do i tak już ostrej potrawy.

„The Brought Low” można uznać za album jednostajny, ale na pewno nie nudny. O ile zgadzam się z Joe Bonamassą, że są dobre płyty, które jednak nie nadają się do przesłuchania w całości (vide John Lee Hooker), o tyle ta amerykańska grupa zmusiła mnie do zrobienia wyjątku od swojej zasady. Album nie ma słabych miejsc – rzeźnickie klimaty w stylu „High n’ Cold” czy „What I Found” równoważone są przez bardziej okiełznane „Kings and Queens” oraz „Deathbed”. Większość płyty stanowią jednak utwory, które określam jako „prawdziwy” stoner rock – w specyficznym tempie, tonacji i manierze. Utwory, które trudno jednoznacznie określić jako balladę lub nie.

Polecam, polecam, polecam. Zwłaszcza fanom stoneru w każdej formie, a miłośnikom pierwszych płyt Dixie Witch w szczególności.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: