Filmy

Poniżej prezentujemy sukcesywnie uzupełnianą listę filmów związanych z muzyką rockową, bluesową lub metalową. Czasami jest to związek bardzo silny, czasami jedynie symboliczny – nie miejcie nam za złe, gdy zdarzy się, że wepchniemy tu jakąś produkcję na siłę, bo uważamy ją za majstersztyk. W niedalekiej przyszłości zaczniemy recenzować każdy z tych filmów.

Spis treści:

 1. Across the Universe
 2. Airheads (Odlotowcy)
 3. Alice’s Restaurant (Restauracja Alicji)
 4. Almost Famous (U progu sławy)
 5. August Rush (Cudowne dziecko) nowe
 6. Backbeat
 7. Beats of Freedom – Zew Wolności nowe
 8. Blues Brothers
 9. The Boat That Rocked (Radio na fali)
 10. Cadillac Records
 11. Control
 12. Crazy Heart (Szalone Serce) nowe
 13. Crossroads (Na rozdrożu)
 14. Dazed and Confused (Uczniowska Balanga)
 15. Detroit Rock City
 16. The Doors
 17. Easy Rider
 18. Get Him to the Greek (Idol z piekła rodem)
 19. Hair
 20. Hearts of Fire (Płonące serce)
 21. I’m Not There (Gdzie indziej jestem)
 22. Jesus Christ Superstar
 23. Ray
 24. Rock Star (Gwiazda rocka)
 25. The Runaways (The Runaways  – Prawdziwa historia)
 26. The School Of Rock (Szkoła Rocka)
 27. Sid and Nancy (Sid i Nancy)
 28. Singles (Samotnicy)
 29. Skazany na Bluesa nowe
 30. Still Crazy (Szalona Kapela)
 31. Stoned
 32. Sunset Strip
 33. Taking Woodstock (Zdobyć Woodstock)
 34. Talk to Me (Mów do Mnie)
 35. Tenacious D in The Pick of Destiny (Tenacious D: Kostka Przeznaczenia)
 36. This Is Spinal Tap (Oto Spinal Tap)
 37. This Must Be The Place (Wszystkie Odloty Cheyenne’a)
 38. Up in Smoke nowe
 39. Walk Hard: The Dewey Cox Story (Idź twardo: historia Deveya Coxa)
 40. What’s Love Got to Do with It (Tina)

Across the Universe

2007, USA, UK
melodramat, musical
reż. Julie Taymor
wyk. Jim Sturgess, Evan Rachel Wood, Bono

Jest to musical o miłości, antywojennych protestach, walce o prawa cywilne. Ścieżka dźwiękowa filmu to piosenki zespołu The Beatles. Historia dzieje się w latach 60-tych. Jude (Jim Sturgess) jedzie do Ameryki, by odnaleźć nieznanego mu ojca, poznaje Lucy (Evan Rachel Wood) i zakochuje się. Brat Lucy – Max (Joe Anderson) zostaje powołany na wojnę w Wietnamie, Jude i Lucy stają się członkami grupy pokojowej. (źródło)

Airheads (Odlotowcy)

1994, Wielka Brytania, USA
komedia
reż. Michael Lehmann
wyk. Steve Buscemi, Brendan Fraser, Adam Sandler

Trzech młodych solistów rockowych (The Lone Rangers) próbuje zrobić karierę, jednakże przemysł muzyczny nie zwraca na nich uwagi. Młodzi artyści odwiedzają stację radiową, a dyrektor pragnie się ich pozbyć. Wtedy muzycy sięgają po broń, próbując wymusić emisję swojego próbnego nagrania. Aby wydać płytę, trzeba zaistnieć w radiu. Aby w radiu puszczane były jakiekolwiek piosenki, trzeba wydać płytę… (źródło)

Alice’s Restaurant (Restauracja Alicji)

1969, USA
komedia, dramat
reż. Arthur Penn
wyk. Patricia Quinn, Arlo Guthrie, M. Emmet Walsh

W latach sześćdziesiątych, stary kościół zwany Alice’s Restaurant staje się domem komuny hippisów. Jednym z jej członków jest utalentowany muzyk Arlo, który z powodu anarchistycznych poglądów wszedł w konflikt z policją i musiał opuścić uczelnię. Dzięki temu, że niegdyś był karany, unika wysłania do Wietnamu. Kiedy jeden z przyjaciół umiera po przedawkowaniu narkotyków, grupa hippisów rozpada się. Wówczas Arlo wraz z przyjaciółką wyruszają w poszukiwaniu nowej ojczyzny… Film traktujący o powszednim dniu hippisowskiej komuny, powstał na motywach ballady amerykańskiego śpiewaka, Arlo Guthrie. Za wieloma zabawnymi sekwencjami kryje się samokrytyczny obraz epoki, ukazujący w prawdziwy sposób problemy młodzieżowej anty-kultury w Ameryce. W 1970 roku film był nominowany do Oscara w kategorii – najlepszy reżyser. (źródło)

 Almost Famous (U progu sławy)

2000, USA
dramat
reż. Cameron Crowe
wyk. Billy Crudup, Kate Hudson, Patrick Fugit

Oparta poniekąd na własnych doświadczeniach i fascynacjach reżysera, Camerona Crowe’a, opowieść, rozgrywająca się w latach 70-tych, tuż przed wielką eksplozją rock and rolla. Piętnastolatek William, zagorzały fan rocka, ma możliwość towarzyszyć znanemu zespołowi muzycznemu podczas tournee po Stanach Zjednoczonych, aby napisać reportaż dla magazynu „Rolling Stone”. Podczas podróży William przestaje być tylko obserwatorem, a staje się częścią zespołu. Traci jednak obiektywizm i nie jest w stanie uczciwie opowiedzieć o swoich idolach. (źródło)

 August Rush (Cudowne dziecko)

2007, USA
dramat
reż. Kirsten Sheridan
wyk. Freddie Highmore, Jonathan Rhys Meyers, Robin Williams

Rok 1995. Przypadkowo dochodzi do spotkania dwojga młodych, utalentowanych muzyków: Lyli Novacek (Keri Russel) i Louisa Connelly (Jonathan Rhys Meyers). Kobieta jest wspaniałą  wiolonczelistką, mężczyzna natomiast wokalistą w zespole Connelly Brothers. Muzyka, którą oboje czują w sercu sprawi, że połączy ich głębokie uczucie którego owocem będzie chłopiec posiadający wyjątkowy dar (Freddie Highmore). Jego niezwykły talent odkryje tajemniczy Wizard (Robin Williams). (źródło)

Backbeat

1994, Niemcy, UK
biograficzny, dramat
reż. Iain Softley
wyk. Ian Hart, Stephen Dorff

Wyreżyserowany przez Iaina Softley’a „Backbeat” to pełen energii dramat muzyczny, ukazujący dzieje „The Beatles” u progu kariery. Kiedy zespół przybywa do Hamburga w poszukiwaniu sławy, „piąty Beatles”, gitarzysta basowy Stuart Sutcliffe (Stephen Dorff) zakochuje się i ostatecznie musi wybierać między swoim najlepszym przyjacielem Johnem Lennonem, nową miłością (Sheryl Lee) a karierą w najwspanialszym zespole rockandrollowym na świecie. (źródło)

Beats of Freedom – Zew Wolności

2010, Polska
dokumentalny
reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
wyk. Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak, Kazik, Kora

„Beats of Freedom – Zew wolności” to niezwykły dokument zrealizowany przez Wojciecha Słotę i Leszka Gnoińskiego, film, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80. Widzowie usłyszą jedyne w swoim rodzaju historie o stawianiu czoła politycznemu reżimowi i tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności. Film bogaty jest w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwali w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiedzą m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak i Kora Jackowska. (źródło)

Blues Brothers

1980, USA
komedia, musical
reż. John Landis
wyk. Dan Aykroyd, John Belushi, James Brown, Cab Calloway, Ray Charles, Aretha Franklin

Po wyjściu Jakea Bluesa z więzienia, jego brat Elwood zabiera go w podróż w miejsce gdzie się wychowali, do starego domu dziecka. Okazuje się, że kościół przestał dawać datki na ten dom i niedługo zostanie sprzedany. Jedynym sposobem na uratowanie domu dziecka jest dostarczenie 5000 dolarów w ciągu zaledwie 11 dni. (źródło)

The Boat That Rocked (Radio na fali)

2009, Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania
dramat, komedia
reż. Richard Curtis
wyk. Philip Seymour Hoffman, Bill Nighy, Nick Frost

Urocza, prawdziwa brytyjska komedia zrealizowana przez Richarda Curtisa. Historia nielegalnego, rockowego radia które nadawało z …łodzi, pływającej wokół Wielkiej Brytanii. W filmie występują znakomite gwiazdy kina brytyjskiego. Film dla wszystkich miłośników dobrego kina i świetnej muzyki. (źródło)

Cadillac Records

2008, USA
dramat, biograficzny
reż. Darnel Martin
wyk. Adrien Brody, Jeffrey Wright, Beyonce Knowles

Film jest zapisem dziejów artystów nagrywających w wytwórni Cadillac Records. Opowiada o przemocy, seksie, różnicach rasowych, rock’n rollu i początkach bluesa na ulicach Chicago w latach 50 i 60 XX wieku. Młody polski imigrant Leonard Chess (Adrien Brody) zatrudnia niezdyscyplinowanego, utalentowanego bluesmana Muddy’ego Watersa (Jeffrey Wright) oraz impulsywnego Małego Waltera (Columbus Short). W 1955 do wytwórni dołącza fenomenalny Chuck Berry (Mos Def), który budzi rock and rolla w sercach słuchaczy. Niedługo po nim, Etta James (Beyoncé Knowles) – kobieta z trudną przeszłością, dołącza do wytwórni Chess. Zafascynowani dźwiękiem dążą do sławy, kariery i szczęścia. (źródło)

Control

2007, USA, UK, Australia, Japonia
biograficzny, dramat
reż. Anton Crorbijn
wyk. Sam Riley, Samantha Morton

Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk. Curtis rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournee Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Nie zdając sobie z tego sprawy, Ian Curtis zmienił oblicze muzyki rockowej. (źródło)

Crazy Heart (Szalone Serce)

2009, USA
melodramat
reż. Scott Cooper
wyk. Jeff Bridges, Robert Duval, Colin Farell

Film opowiada historię Bada Blake’a (Jeff Bridges), piosenkarza country w podeszłym wieku. Jego egzystencja to pasmo niepowodzeń. Nieudane małżeństwa, życie w trasie i whisky. Bad postanawia zrobić coś ze swoim życiem i prosi o pomoc młodą dziennikarkę, Jean Craddock (Maggie Gyllenhaal). Jean wkrótce odkrywa prawdziwe oblicze piosenkarza. (źródło)

Crossroads (Na rozdrożu)

1986, USA
melodramat
reż. Walter Hill
wyk. Jami Gertz, Ralph Macchio, Joe Seneca, Steve Vai

Film nawiązujący do najlepszych tradycji bluesa zadowoli nie tylko miłośników tego gatunku muzyki. Utrzymana w nastrojowym tonie opowieść została zainspirowana historią życia znanych bluesmanów, Williego Browna i Roberta Johnsona. Występowali razem na poczatku lat 30. w Memphis. Ich muzyka odznaczała się niesłychaną ekspresją. Robert Johnson był postacią otoczoną legendą, w jego biografii barwne fakty przeplatają się z licznymi mitami. Zginął podczas bójki w Harlemie w 1938 roku, w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostawił po sobie 29 niezapomnianych utworów. Niektórzy twierdzą, że była jeszcze trzydziesta – zaginiona melodia. Punktem wyjścia dla twórców filmu stał się ów zaginiony blues. Tę nieznaną melodię stara się odnaleźć 17-letni Eugene. Utalentowany muzycznie młodzieniec studiuje klasykę w słynnej nowojorskiej Julliard School. Bardziej jednak interesuje się bluesem niż muzyką klasyczną. Eugene odnajduje w szpitalu w Harlemie starego, schorowanego legendarnego bluesmana, Williego Browna. Przy jego pomocy chce odszukać zaginioną piosenkę. Razem z Williem wyrusza w fascynującą podróż do Missisipi, kolebki bluesa. W drodze poznają Frances, młodą dziewczynę, która uciekła z domu. Przez nią popadają w tarapaty, jednak wreszcie udaje się im dotrzeć do celu. (źródło)

Dazed and Confused (Uczniowska Balanga)

1993, USA
dramat, komedia, obyczajowy
reż Richard Linklater
wyk. Matthew McConaughey, Jason London, Rory Cochrane

Film ukazuje specyfikę kultury lat siedemdziesiątych. Epokę wolnej miłości, narkotyków i starego, dobrego rocka. Jest 28 maja 1976 r. Grupa nastolatków świętuje swój ostatni dzień roku szkolnego i początek wakacji. Są seniorami w liceum, co daje im prawo „zaopiekowania się” młodszymi kolegami. Mniej lub bardziej brutalnie przeprowadzają rytualne otrzęsiny przyszłych pierwszaków. Zbliża się wieczór, wszyscy czekają na imprezę u jednego z maturzystów. Jednak ta zostaje nagle odwołana. Młodzież rozprasza się po lokalach. Czas umila im, przeważnie bezcelowe, jeżdżenie w kółko po mieście z licznymi atrakcjami w postaci niszczenia skrzynek pocztowych, czy przewracania kubłów na śmieci. W końcu wszystkich obiega wiadomość o imprezie organizowanej pod Księżycową Wieżą. Zjeżdża się masa ludzi. Świetna muzyka [Black Sabbath, Aerosmith, Alice Cooper, ZZ Top, Nazareth]. (źródło)

Detroit Rock City

1999, USA
komedia, przygodowy
reż. Adam Rifkin, John Badham
wyk. Sam Huntington, Edward Furlong

Kiss jest ulubionym zespołem trzech kumpli ze szkoły, którzy za wszelką cenę chcą dostać się na ich koncert. Ale jak to w filmach bywa, nic nie jest takie proste. Matka jednego z nich niszczy im bilety, bo uważa że Kiss jest szatańskim zespołem, i nie chce, żeby jej syn wpadł w złe towarzystwo. Ale chłopcy się nie poddają i jadą do Detroit – miasta, w którym koncert się odbędzie i starają się o zdobycie zasłużonych biletów. (źródło)

The Doors

1991, USA
biograficzny, dramat
reż. Oliver Stone
wyk. Val Kilmer, Kyle MacLachlan, Meg Ryan

Film opowiada o Jimie Morrisonie, liderze grupy The Doors. Akcja obejmuje ostatni okres życia legendarnego artysty – od momentu założenia zespołu, po śmierć w wieku 27 lat. Reżyser, zafascynowany mitami współczesnej amerykańskiej kultury, przedstawia swojego bohatera nie tylko jako wybitnego muzyka, ale również osobę egocentryczną, niszczącą swoich najbliższych. Wokalista, wiecznie odurzony alkoholem i narkotykami, ukazany jest jako człowiek zafascynowany śmiercią i dążący do autodestrukcji. Kreacja Jima Morrisona okazała się rolą życia dla Vala Kilmera. Podczas realizacji obrazu aktor sam wykonywał utwory nieżyjącego muzyka. Film, kreujący przygnębiającą wizję, umocnił tylko popularność artysty. Rzesze fanów Morrisona entuzjastycznie przyjęły opowieść o swoim idolu, który stał się jednym z symboli epoki dzieci-kwiatów. (źródło)

Easy Rider

1969, USA
dramat
reż. Denis Hopper
wyk. Peter Fonda, Dennis Hooper

Dwóch kalifornijskich hipisów, Wyatt i Billy, sprzedało większą ilość zakazanych substancji, które przywieźli z Meksyku. Za zdobyte pieniądze postanawiają wybrać się na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu. Podróż na wschód wiedzie przez Kalifornię, Nowy Meksyk, Teksas i Luizjanę. Po drodze motocykliści używają życia: biorą narkotyki, uwodzą dziewczyny. Wśród wielu dziwnych postaci, które spotykają, jest pewien nadużywający alkoholu młody prawnik, który bez wahania porzuca rodzinne strony i przyłącza się do wyprawy. (źródło)

Get Him to the Greek (Idol z piekła rodem)

2010, USA
komedia
reż. Nicholas Stoller
wyk. Jonah Hill, Russel Brandt

Jonah Hill i Russell Brand łączą swe siły na planie szalonej komedii o Aaronie Greenie (Hill) pracowniku wytwórni muzycznej, który ma dokładnie 72 godziny, by sprowadzić z Londynu do Los Angeles legendę rocka, skandalistę Aldusa Snowa (Brand) na jego pierwszy koncert po latach scenicznej przerwy. Aby zachować stanowisko, Aaron będzie musiał nie tylko wygrać szalony wyścig z czasem, ale również przetrwać obłędną, rozpustną, prawdziwie rockową jazdę bez trzymanki. Producent „Wpadki” i „Supersamca” kolejny raz serwuje widzom solidną porcję śmiechu i niezapomnianej zabawy. (źródło)

Hair

1979, USA, RFN
musical
reż. Milos Forman
wyk. John Savage, Treat Williams

Claude, chłopak z Oklahomy, jedzie do Nowego Jorku, by zaciągnąć się na wojnę w Wietnamie. No i pewnie pojechałby tam i zginął za „sprawę”, gdyby nie przypadkowa znajomość z grupką hippisów – w pełnym tego słowa znaczeniu – dowodzoną przez Bergera, oraz miłość do Sheili, dziewczyny z dobrego domu. Claude odkrywa nowy świat, nowy sposób myślenia, zaczyna wątpić w słuszność swoich ideałów… (źródło)

Hearts of Fire (Płonące serce)

1987, USA
dramat, musical
reż. Richard Marquand
wyk. Bob Dylan, Rupert Everett

W budce do pobierania opłat przy autostradzie pracuje dziewczyna, komponująca piosenki i śpiewająca je wieczorem w barze. Pewnego dnia bar odwiedza słynny niegdyś piosenkarz (Bob Dylan). Dziewczyna wyjeżdża z nim do Londynu akompaniować ma na koncercie oldbojów. Parker (Dylan) porzucił show business nie chcąc płacić ceny popularności. Dziewczyna nie ma jednak takich zahamowań. Przy pomocy rockowej sławy sama zdobywa popularność. Sama poznaje prawdę, zawartą w ostrzeżeniach Parkera. (źródło)

I’m Not There (Gdzie indziej jestem)

2007, Niemcy, USA
biograficzny, dramat
reż. Todd Haynes
wyk. Christian Bale, Cate Blanchett, Heath Ledger

Film „I’m not there” to przedstawiona w niekonwencjonalny sposób podróż przez życie i czasy Boba Dylana. Sześć słynnych gwiazd Hollywood (Cate Blanchett – nominowana za tę rolę do Oscara, Christian Bale, Heath Ledger, Richard Gere, Ben Whishaw i Marcus Carl Franklin) wciela się w postać barda, a każda opowieść przedstawia inne aspekty jego osobowości. Poznajemy różne twarze Dylana, które składają się na niezwykle bogaty i barwny portret człowieka, będącego wciąż nie do końca odkrytą muzyczną ikoną. (źródło).

Jesus Christ Superstar

1973, USA
musical, biblijny
reż. Norman Jewison
wyk. Ted Neeley, Yvonne Elliman

Z piasków pustyni niczym fatamorgana wyłania się autokar. Wysiadają z niego młodzi ludzie, którzy zakładają kostiumy, wyładowują rekwizyty i rozpoczynają próbę widowiska, które przygotowują – „Jesus Christ Superstar”. Judasz jest pełen obaw i wątpliwości- nie wierzy, że Jezus jest Synem Bożym, uważa, że już wkrótce nie będzie w stanie zapanować nad tysiącami swoich wyznawców. Tymczasem Maria Magdalena również przeżywa rozterkę – nie jest pewna swoich uczuć do Jezusa. Na razie jednak układa go do snu i śpiewa mu słodką kołysankę… (źródło).

Ray

2004, USA
biograficzny, dramat
reż. Taylor Hackford
wyk. Jamie Foxx, David Krumholtz

Film opisuje życie muzyka Raya Charlesa, począwszy od biednych czasów dzieciństwa spędzonych w Albany, aż do wielkiego sukcesu, okupionego walką z rasizmem, uzależnieniem od narkotyków i problemami miłosnymi. Charles stracił wzrok w wyniku cukrzycy, na jaką zachorował w wieku 6 lat. Znajomości nut nauczył się czytając podręczniki napisane językiem Braille’a. (źródło).

Rock Star (Gwiazda rocka)

2001, USA
dramat, komedia
reż. Steven Herek
wyk. Mark Wahlberg, Jennifer Aniston

Chris Cole (Mark Wahlberg) urodził się żeby grać i śpiewać rocka. Jego dziewczyna Emily (Jennifer Aniston) wierzy, że talent Chrisa mógłby go daleko zaprowadzić, ale zamiast pisać własne kawałki, Chris oddaje niemal nabożną cześć Bobby’emu Beers, frontmanowi grupy Steel Dragon, legendy heavy metalu. Bobby jest inspiracją dla Chrisa, fascynacja ta pochłania go bez reszty. Chris wciąż mieszka z rodzicami, zajmuje się reperowaniem kserokopiarek, jeździ starym Dodgem i kłóci się z bratem Jednocześnie jest frontmanem grupy Blood Pollution, głównego naśladowcy jego ukochanej grupy w Pennsylwanii. Na scenie Chris zamienia się w Bobby’ego Beersa. Niestety kumple Chrisa wykopują go z zespołu. Chris jest załamany, do chwili gdy niespodziewany telefon zmienia jego całe życie. Został wybrany na wokalistę Steel Dragon, w zastępstwie Bobby’ego. W jednej chwili Chris staje w obliczu sławy, zmieniając się z fana w gwiazdę rocka. Co się stanie, gdy przeciętny chłopak dostanie wszystko o czym marzył … i stwierdzi, że to za mało? (źródło).

The Runaways (The Runaways – Prawdziwa historia)

2010, USA
biograficzny dramat
reż. Floria Sigismondi
wyk. Kristen Stewart, Dakota Fanning

Fabuła filmu opowiada historię słynnego zespołu muzycznego The Runaways, który został założony 5 sierpnia 1975 roku przez perkusistkę Sandy West, gitarzystkę Joan Jett i Kari Krome, która po nieudanych próbach bycia wokalistką pozostała jedynie wspierającą zespół autorką tekstów. Szczęśliwe dziewczyny prawie natychmiast wypatrzył producent, Kim Fowley, który akurat szukał czegoś “nowego”, czegoś, co mogłoby być hitem np. dziewczyny ubrane w skóry i bieliznę wykonujące ciężkie brzmienie. Pomysł wypalił i grupa w 2 lata później stała się niezwykle popularna. Ich pierwszym przebojem była “Cherry Bomb”, który potem wykonywały inne zespoły. W roku 1979 zespół ostatecznie się rozpadł z powodu konfliktów na tle finansowym. (źródło).

The School Of Rock (Szkoła Rocka)

2003, Niemcy, USA
komedia
reż. Richard Linklater
wyk. Jack Black, Joan Cusack, Mike White

Dewey Finn zostaje wyrzucony z zespołu rockowego. Pozbawiony w ten sposób środków utrzymania, w obliczu widma bankructwa przyjmuje propozycję zastępstwa za nauczyciela muzyki w elitarnej szkole podstawowej. Niekonwencjonalnymi metodami nauki stara się rozwinąć w uczniach zamiłowanie do muzyki, zwłaszcza, że odkrywa w swojej klasie niesamowite talenty muzyczne, które mogą mu pomóc w wygraniu konkursu rockowego, a przez to w rozwiązaniu wszystkich kłopotów finansowych. (źródło).

Sid and Nancy (Sid i Nancy)

1986, USA, UK
biograficzny, dramat
reż. Alex Cox
wyk. Gary Oldman, Chloe Webb, Courtney Love

Biograficzna historia Sida Viciousa – basisty punkowej brytyjskiej grupy Sex Pistols i jego dziewczyny Nancy Spungen. Kiedy Sex Pistols rozpada się po ich fatalnym tournee po USA, Sid będący w szponach heroiny próbuje swoich sił w karierze solowej. Pewnego ranka Nancy zostaje znaleziona zadźgana na śmierć i Sid zostaje aresztowany za jej morderstwo. (źródło).

Singles (Samotnicy)

1992, USA
dramat, komedia, romans
reż Cameron Crowe
wyk. Bridget Fonda, Matt Dillon, Campbell Scott

Akcja filmu dzieje się w Seattle – mieście, gdzie narodził się grunge. Na tle muzyki Smashing Pumpkins, Soundgarden, Pearl Jam i Alice in Chains rozgrywa się historia kilku młodych ludzi przeżywających różnego rodzaju rozterki sercowe. Lynda (Kyra Sedgwick) ma za sobą zawiedzioną miłość i teraz jest nieufna i ostrożna. Kiedy w klubie poznaje ambitnego inżyniera Steve’a (Campbell Scott), wszystko się zmienia. Steve mieszka w kamienicy, gdzie sąsiadką jest jego była dziewczyna Janet (Bridget Fonda), zakochana w nowym lokatorze Cliffie (Matt Dillon), obiecującym wokaliście rockowym. Ale on nie odwzajemnia jej uczuć, bojąc się, że trwały związek mógłby zaszkodzić jego karierze… (źródło).

Skazany na Bluesa

2005, Polska
biograficzny, dramat
reż. Jan Kidawa-Błoński
wyk. Tomasz Kot, Jolanta Fraszyńska, Maciej Balcar

Biografia Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem, zmarłego w 1994 roku po przedawkowaniu narkotyków. Jest to powieść o sile ludzkich namiętności i o tym, że nie można uciec przed przeznaczeniem. Obserwujemy śląskie dzieciństwo Riedla, młodzieńcze fascynacje, próby zerwania z nałogiem. Na film składają się realne zdarzenia połączone ze sobą garścią magicznej iluzji. Wszystkie filmowe sceny miały miejsce w rzeczywistości, jednak nie tak samo chronologicznie. (źródło).

Still Crazy (Szalona Kapela)

1998, UK
komedia
reż. Brian Gibson
wyk. Stephen Rea, Bill Nighy, Hans Matheson

Strange Fruit w latach sześćdziesiątych był zespołem rockowym na szczycie, ich działalność przerwana została jednak wskutek niefortunnego występu na festiwalu rockowym. Po latach pojawia się szansa na reaktywację zespołu. Były członek Tony Costello (Stephen Rea) postanawia zebrać starych członków, których drogi rozeszły się. Czy podstarzałym gwiazdorom uda się stworzyć świetnie brzmiący zespół? (źródło).

Stoned

2005, UK
biograficzny, dramat
reż. Stephen Wooley
wyk. Leo Gregory, Paddy Considine, David Morrissey

Brian Jones był charyzmatycznym muzykiem, gitarzystą i założycielem kultowej grupy The Rolling Stones, z którą odniósł olbrzymi sukces. W 1969 roku z powodu problemów z alkoholem i narkotykami został z niej jednak wyrzucony. Niedługo po tym zdarzeniu ciało Jonesa znaleziono w przydomowym basenie. Oficjalnie jako przyczynę zgonu podano utonięcie. Neal Purvis i Rob Wade, autorzy scenariusza do filmu przedstawiają w swoim obrazie inną wersję wydarzeń, zgodnie z którą muzyk został zamordowany przez pracującego u niego robotnika Franka Thoroughgooda. (źródło).

Sunset Strip

2000, USA
dramat, komedia
reż. Adam Collis0
wyk. Simon Baker, Rory Cochrane, Anna Friel, Nick Stahl

Los Angeles rok 1972. Jest to opowieść o perypetiach młodych ludzi, którzy postanowili odnieść sukces w wielkim mieście. Jest wśród nich Zach, muzyk, narzekający na biedę, fotograf Michael cierpiący na chorobę weneryczną i Felix – autor tekstów piosenek, któremu wszyscy kradną pomysły. Ich znajoma Tammy, zdolna projektantka, jest beznadziejnie zakochana w wokaliście rockowego zespołu. Drogi tych życiowych rozbitków krzyżują się w popularnym klubie nocnym. (źródło).

Taking Woodstock (Zdobyć Woodstock)

2009, USA
komedia, dramat
reż. Ang Lee
wyk. Emile Hirsch, Jeffrey Dean Morgan, Henry Goodman

„Taking Woodstock” to pełna kolorów i muzyki komedia, która powstała na podstawie pamiętnika Elliota Tibera pod tytułem „Taking Woodstock: A True Story of a Riot, Concert, and a Life”. Autor będący tutaj głównym bohaterem prowadzi wraz z rodzicami podupadający finansowo motel w Catskills. Nic nie wskazuje na to, że latem 1969 roku Tiber znajdzie się w centrum wydarzeń historycznych. Oto bowiem będzie nie tylko świadkiem, lecz przyczyni się wręcz do organizacji najsłynniejszego na świecie koncertu, który stanie się symbolem pokolenia hipisów. (źródło).

Talk to Me (Mów do Mnie)

2007, USA
dramat, biograficzny
reż. Kasi Lemmons
wyk. Don Cheadle, Martin Sheen

Prawdziwa historia prezentera radiowego Ralpha Waldo „Peteya” Greene’a Juniora, który w połowie lat 60′ w Waszyngtonie połączył w swoich audycjach muzykę soul z komentarzami mającymi zwiększyć świadomość społeczną Afroamerykanów. „Petey” szybko stał się ikoną radia, łącząc zjadliwy humor ze szczerością i bezpośredniością, ale i wywołując protesty i kontrowersje. (źródło).

Tenacious D in The Pick of Destiny (Tenacious D: Kostka Przeznaczenia)

2006, Niemcy, USA
komedia, musical
reż. Liam Lynch
wyk. Jack Black, Kyle Gass, David Grohl

Dwóch początkujących muzyków KG (Kyle Gass) oraz JB (Jack Black) spotyka się i postanawia założyć zespół – Tenacious D. Jednak kariera nie przychodzi im tak łatwo, jak się tego spodziewali i jak obiecał to JBowi Dio spoglądając na Niego z plakatu, gdy ten był jeszcze młodym chłopcem. Gdy dwaj muzycy przyglądają się plakatom legend rocka takim jak Eric Clapton, Angus Young i Eddie Van Halen zauważają, że wszyscy mają taką samą kostkę do gry na gitarze… która obecnie znajduje się w Hali Sław Rock’n’rolla. Chłopcy widzą w tym szansę dla swojego zespołu i postanawiają… wykraść kostkę z Muzeum. (źródło).

This Is Spinal Tap (Oto Spinal Tap)

1984, USA
komedia
reż. Rob Reiner
wyk. Christopher Guest, Michael McKean, Rob Reiner, Harry Shearer

Okraszona znakomitą muzyką zwariowana komedia opowiadająca o karierze zespołu heavy metalowego. Kulisy showbusinessu, szalone trasy koncertowe, wszechobecne i gotowe na wszystko fanki – oto uroki bycia gwiazdą. (źródło).

This Must Be The Place (Wszystkie Odloty Cheyenne’a)

2011, Francja, Irlandia, Włochy
komedia, dramat
reż. Paolo Sorrentino
wyk. Sean Penn, Judd Hirsh

„Porywający”, „wyśmienity”, „na przemian – prześmieszny i wzruszający” – ten film to popis genialnego aktorstwa, dwukrotnego zdobywcy Oscara – Seana Penna. Trudny do rozpoznania pod burzą kruczoczarnych włosów, z uszminkowanymi na czerwono ustami Sean Penn zachwyca rolą ekscentrycznego rockmena. Tytułowy Cheyenne za sprawą jednego wydarzenia wyruszy w wypełnioną przedziwnymi zdarzeniami podróż życia i przekona się, że największy życiowy odlot, wciąż jest jeszcze przed nim. Najnowszy film Paolo Sorrentino wzbudził olbrzymie emocje w Cannes i otrzymał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień festiwalu. Mieszanka fantastycznego humoru i gorzkiej ironii tworzy w filmie prawdziwie rockandrollowy emocjonalny koktajl. (źródło).

Up in Smoke

1978, USA
komedia
reż. Lou Adler
wyk. Stacy Keach, Cheech Marin

Cheech i Chong poznają się przez przypadek na autostradzie gdzieś w Kalifornii. Poszukują jakiegoś narkotyku i przypadkowo zostają deportowani do Meksyku. Aby dostać się do domu i wrócić w samą porę na swój koncert, zdesperowani zgadzają się pojechać z powrotem do USA vanem. Nie wiedząc, z czego furgonetka jest zbudowana, pokonują wyznaczoną sobie trasę zabierając różnych autostopowiczów i świetnie się przy tym bawiąc. Cały czas unikają policjantów, chociaż nie wiedzą nawet, że ci ich ścigają… (źródło).

Walk Hard: The Dewey Cox Story (Idź twardo: historia Deveya Coxa)

2007, USA
komedia
reż. Jake Kasdan
wyk. John C. Reilly, Jenna Fisher

Jedna z największych ikon w historii rocka, Dewey Cox miał wszystko: kobiety (ponad 411), przyjaciół (Elvisa i Beatlesów) i prowadził styl życia żywcem wzięty z rockowych piosenek – alkohol liczony w litrach i tabletki w kilogramach. Jednak przede wszystkim miał swoją muzykę, za sprawą której z prostego wiejskiego chłopaka stał się jedną z największych amerykańskich legend rocka… To znaczy stałby się… gdyby Dewey istniał! Zobacz szaloną i zwariowaną komedię nawiązującą do najbardziej kultowych biograficznych filmów muzycznych! Przekonaj się, że kiedy chodzi o dobrego rocka, Dewey nie ma sobie równych! (źródło).

What’s Love Got to Do with It (Tina)

1993, USA
dramat, biograficzny
reż. Brian Gibson
wyk. Angela Basset, Laurence Fishburne

Film opowiada o życiu „Babci” czyli Tiny Turner, od jej najmłodszych lat, kiedy śpiewała w kościelnym chórze. Urodziła się w Brownsville, w Tennessee 26 października 1938 roku. Anna Mae Bullock przeniosła się do St. Louis, gdzie odwiedziła popularny klub. Mimo udanego debiutu na deskach lokalu Ike Turner, lider grupy King of Rhythm, na pytanie, czy mogłaby śpiewać z jego grupą odpowiedział stanowczo: nie! Jej wytrwałość przyniosła w końcu rezultaty – zaczęła pracować z Turnerem… (źródło).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: